Historia

Data
przyjazdu
Data
wyjazdu

Historia

Trzygwiazdkowy hotel „Szrenicowy Dwór” usytuowany jest na Wzgórzu Paderewskiego pod numerem 12. Atutem położenia obiektu, oprócz turystycznego charakteru miejscowości, jest również jego otoczenie. Znajduje się praktycznie w centrum miasta, a jednocześnie wśród terenów zielonych w cichej dzielnicy Szklarskiej Poręby. Malownicza lokalizacja, wśród starego drzewostanu i z panoramą gór pozwala podziwiać szczyty z królującą Szrenicą od której hotel wziął swoją nazwę. Obiekt posiada atuty nie tylko dla turystów wypoczywających, ale i dla podróżujących służbowo. Niedaleko stąd jest do dworca autobusowego, a od wyciągu na Szrenicę hotel dzieli odległość niecałych 2km. Położenie blisko centrum miasta pozwala na bezproblemowy dojazd samochodem, zaś sąsiedztwo dworca PKS sprawia, że nie jest również uciążliwe korzystanie z komunikacji publicznej. W pobliżu hotelu znajdują się również urzędy administracji publicznej, bank i sklepy.

Najstarsza część budynku, tzw. pałacowa, o intrygującej architekturze została wybudowana przez niemieckiego kupca jedwabiu Otta Wesendonck. Willa stała się ulubionym miejscem wypoczynku jego żony Mathilde Wesendonck. Piękna Mathilde, jak podają źródła historyczne, była muzą i wielką platoniczną miłością Wilhelma Richarda Wagnera. Uczucie kompozytora do pięknej Mathilde skłaniało go do częstych wizyt w willi w Szklarskiej Porębie i miało zapewne wpływ na jego twórczość. Od XIX wieku aż do wybuchu II Wojny Światowej budynek funkcjonował pod nazwą „Haus Walhalla” jako prywatna posiadłość. Nazwa nawiązywała więc do jednego z wątków miłosnych (walkirii Brunhildy z wojownikiem Sygurdem w pałacu Walhalla) w dramacie „Walkiria” Richarda Wagnera.

Po roku 1945, nietknięta przez działania wojenne willa została splądrowana przez wojska radzieckie, tracąc zabytkowe meble i boazerię. W latach pięćdziesiątych władze miasta adoptowały budynek na potrzeby żłobka. Następnie żłobek został przekształcony na Dom Małego Dziecka. Willa funkcjonowała w tej formie aż do roku 1993.

Zniszczony brakiem remontów i zaniedbaniami zarządcy obiekt został przejęty w 1994 roku i przeprojektowany w pensjonat. Po dwóch latach, w 1996 roku, znacznym nakładem finansowym dobudowano nową część hotelowo-gastronomiczną wraz z łącznikiem. Powstały wtedy 23 pokoje, nowa część recepcyjna, restauracja oraz całe zaplecze produkcyjne wraz z magazynami. Stare pomieszczenia kuchenne i prowizoryczne magazyny w części pałacowej przebudowano na pomieszczenia SPA.

W 2006 roku budynek zyskuje całkiem nowe, ekskluzywne oblicze nawiązujące poniekąd do złotej siedziby Odyna (pałac Walhalla), gdzie podawany był mitologiczny dzik oraz serwowane przez Walkirie rogi wypełnione miodem. Obiekt przechodzi gruntowny remont. Wymienione zostają wszystkie meble, wyposażenie i wykończenie wraz z elementami dekoracyjnymi. W najstarszej, zabytkowej części nowy właściciel zaprojektował klubokawiarnię oraz 11 dużych pokoi rodzinnych. Wystrój hotelu został utrzymany w charakterze pałacowym, z dominującymi kolorami złota, miedzi i beżu. W 2008 roku hotel przyjmuje nazwę Szrenicowy Dwór i pod tym szyldem działa do dziś.

fot. polska-org.pl

Galeria historycznych zdjęć Hotelu Szrenicowy Dwór:

Oferty specjalne

Pakiety pobytowe i promocje

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera i bądź na bieżąco z naszymi promocjami.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij